آموزش ها

اصول بهداشتی لازم در مزارع پرورش قارچ

اصول بهداشتی لازم در مزارع پرورش قارچ

[vc_row][vc_column][cz_title id=”cz_16947″]

اصولی بهداشتی که در مزارع پرورش قارچ ضروری میباشد…

 

داشتن برنامه ای دقیق، رعایت تمامی اصول و قوائد برای حفظ بهداشت در مزارع تولید قارچ راز موفقیت یک مدیر موفق در صنعت پرورش قارچ خوراکیست.

در تمامی مراحل تولید اگر کوچکترین اختلالی در نظم و بهداشت سالن ها پیش بیاید، کنترل آفات و بیماریها بسیار دشوار خواهد بود؛ برای موثر بودن یک برنامه بهداشتی، باید نکات ریز و شاید مسائلی به ظاهر کوچک را به دقت مد نظر قرار داد که در ادامه این مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد.[/cz_title][cz_gap][cz_image id=”cz_23741″ image=”4116″][/cz_image][cz_gap height=”80px”][cz_title id=”cz_56298″]

مهمترین هدف پیشگیریست

 

توصیه‌های بهداشتی لازم در برنامه بهداشتی مزارع پرورش قارچ:

 

طبیعی است که شرایط کاملاً گرم و مرطوب در سالن تولید قارچ، محیط مناسبی را برای رشد و تکثیر آفات و بیماریها فراهم میکند. بنابراین باید یک محیط کاملاً استرلیزه را برای جلوگیری از تکثیر عناصر بیماری‌زا مهیا نمود. توجه به موارد زیر در حفظ سالن ها و محصولات شما بسیار مهم بوده و نقش آن حیاطی میباشد:

 

1- بهداشت کمپوست برگشتی

 

اولین نکته در چک لیست مراقبتی مزارع قارچ این است که باید به بهداشت کمپوست برگشتی توجه کرد. طبیعی است که شرایط کاملاً گرم و مرطوب در سالن تولید قارچ، محیط مناسبی را برای رشد و تکثیر آفات و بیماریها فراهم میکند. بنابراین باید یک محیط کاملاً استرلیزه را برای جلوگیری از تکثیر عناصر بیماری‌زا مهیا نمود.

به همین دلیل کمپوست برگشتی سالن‌های پرورش در پایان هر دوره تولید، باید پس از cook-out به طور کامل از سالن‌ها خارج شده و سپس با استفاده از آب تحت فشار ، تمامی ضایعات و پسماندهای باقیمانده از سالن خارج گردد، سپس تمامی سطوح با مواد ضدعفونی کننده از جمله محلول 2 درصد فرمالین و یا موادی نظیر  premisan, prophyl, sudol, و eviron با غلظت 4 درصد ضدعفونی گردد .

تجربیات نشان میدهد که استفاده بیش از حد از محلول فرمالین در فعالیت‌های کنترلی قارچ اثرات منفی دارد، زیرا قارچ دکمه‌ای، رشد خوبی در سطوحی که با محلول فرمالین تیمار شده، نخواهد داشت.

 

2- اجرای عملیات تدخین به صورت استاندارد

 

در طول عملیات تدخین Fumigation بهتر است که فن هوای برگشتی روشن باشد تا از این طریق اسپورهای احتمالی موجود در سیستم هواساز نیز نابود گردد. برای مؤثرتر بودن عملیات تدخین بهتر است در طول اجرای آن، دمای هوای سالن در 15 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی سالن نیز بالای 50 درصد حفظ شود.

 

3- فیلتریزاسیون هوا

 

یک نکته مهم در چک لیست مراقبتی مزارع قارچ، توجه به فیلتریزاسیون هوا است. برای محافظت سالن پرورش قارچ از آلودگیها، باید هوای ورودی و خروجی سالن های پرورش را از فیلترهای مناسبی عبور داد و هر چند یک بار، در پایان هر دوره پرورش قارچ، آنها را تعویض نمود.

 

4- تشتک‌های حاوی محلول ضدعفونی کننده

 

باید در جلوی درب ورودی‌های سالن‌های پرورش قارچ، و نیز درب ورودی راهروها، تشتک‌های ویژه‌ای حاوی محلولهای ضدعفونی کننده و با اسفنج‌های آغشته به محلول ضدعفونی مستقر نمود. اسفنج‌ها و تشتکها را نیز باید در هفته یکبار شستشو و محلول آن تعویض نمود و در طول هفته مرتب محلول آن را شارژ کرد.

[/cz_title][cz_gap][cz_image css_position=”relative;display: block;text-align:center” id=”cz_109462″ image=”4224″ css_width=”98%”][/cz_image][cz_gap][cz_title id=”cz_37136″]

5- محافظت از خاک پوششی

 

خاک پوششی به عنوان یک ترکیب خارجی که به صورت مستقیم با کمپوست تماس دارد، منبع بسیار مهمی از نظر آلایندگی محیط است. به علاوه غبار بلند شده از کمپوست برگشتی آلوده، بسیار خطرناک‌تر از خاک است، زیرا به راحتی و به سرعت در همه جا پخش می‌شود.

به همین دلیل محل تخلیه خاک پوششی باید کاملاً ضدعفونی شده، محصور و مسقف باشد و خاک پوششی آماده شده تا لحظه مصرف باید توسط نایلون مناسب پوشیده شود. همچنین تمامی ابزار مورد استفاده در عملیات خاکدهی (ماشین آلات، فرغون، بیل و …) باید قبل از استفاده ضدعفونی گردد.

 

6- ضایعات و پسماندهای قارچ

 

پسماندهای قارچ که حاوی پایه‌ها و قارچ‌های ریخته شده روی بستر هستند، محیط بسیار مناسبی برای رشد و تکثیر بیماریها به شمار می‌روند. بنابراین با اتمام عملیات برداشت، این مواد باید تماماً از بستر جمع‌آوری و خارج شوند. پسماندهای قارچ را به هیچ وجه نباید در گوشه‌ای از مزرعه جمع‌آوری و دپو کرد؛ زیرا کیسه‌های حاوی این ضایعات محیط بسیار مناسبی برای تکثیر آفات و بیماریها هستند و خروج روزانه آنها از مزرعه و انتقال به محل مناسب باید در دستور کار برنامه بهداشتی مزارع پرورش قارچ قرار گیرند.[/cz_title][cz_gap][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][cz_title title_pos=”cz_title_pos_block” id=”cz_106070″ cz_title=””]

با وبلاگ گروه شرکت های جوانه همراه باشید.

ادامه مطلب را در این صفحه بخوانید(توصیه های اجرایی در برنامه بهداشتی مزارع پرورش قارچ)

[/cz_title][/vc_column][/vc_row]

0 دیدگاه در “اصول بهداشتی لازم در مزارع پرورش قارچ

  1. امید گفت:

    خیلی مطلب مفید و خوبی بود، ممنون بابت تمام زحمات شما و ممنون از گروه جوانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *