رئیس اتحادیه تولیدکنندگان قارچ کشور مهندس مهدی رجبی گفت: نیمی از زنجیره تولید 600 هزار تنی کمپوست کشور در استان قزوین تولید می شود.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان قارچ کشور جناب مهدی رجبی ریاست گروه شرکت های جوانه

نشست هم اندیشی استاندار قزوین با نخبگان، تولیدکنندگان، تشکلها و فعالان بخش کشاورزی شنبه شب (1402/01/26) با حضور محمد مهدی اعلایی استاندار، علی رحمانی معاون اقتصادی، عطایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مهدی رجبی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان قارچ کشور در سالن باغستان برگزار شد.

 

در این نشست که محمدمهدی اعلایی استاندار قزوین، مهدی رحمانی معاون امور اقتصادی استاندار، محمدحسین عطایی رییس سازمان جهاد کشاورزی، مهدی بخشنده رئیس اتاق بازرگانی، مدیران کل استانداری، معاونان و مدیران ستادی و تابعه سازمان جهاد کشاورزی و تشکل‌ها، انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و فعالان بخش خصوصی کشاورزی حضور داشتند مشکلات عرصه های مختلف مطرح و استاندار برای حل آنها دستور لازم را صادر کرد.

 

رجبی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان قارچ کشور در این نشست اظهارداشت در زنجیره فعالان تولیدکننده قارچ ظرفیت های خوبی داریم به طوری که در کشور 600 هزار تن تولید کمپوست داریم که نیمی از آن در استان قزوین تولید می شود.

 

(با توجه به اینکه بخش اعظمی از این تولیدات مختص به کمپوست جوانه و شرکت کشت و صنعت قارچ رامند مجار است که یکی از کارخانه های زیر مجموعه گروه شرکت ها جوانه، با مدیریت مهندس مهدی رجبی میباشد)

 

 

 

وی بیان کرد: ظرفیت تولید قارچ در کشور نیز حدود 210 هزار تن است که 20 درصد آن در استان قزوین تولید می شود.

رجبی تصریح کرد: در اشتغال این صنعت در استان نیز تاکنون 12 هزار شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شده اما مسئولان بانکی به این صنعت به عنوان یک فعالیت ورشکسته نگاه کرده و از دادن تسهیلات خودداری می کنند.

نشست هم اندیشی استاندار قزوین

این فعال کشاورزی یادآورشد: در تولید قارچ سالانه بیش از 100 هزار تن کود مرغی و گوشتی مورد استفاده قرار می گیرد که این مواد در کشاورزی قابل استفاده نیست.

وی اظهارداشت: مهمترین مشکل تولیدکنندگان قارچ در استان، تخصیص نیافتن آب به این بخش است و هنوز تعریف مشخصی از کشاورزی سنتی و مدرن نداریم که باید برای آن فکری کرد.

مهندس رجبی افزود: با توجه به میزان اشتغال و سرمایه گذاری انجام شده در این صنعت از مسئولان انتظار حمایت جدی داریم.

 

 

 

لشکری مسئول اتحادیه مرغداران استان نیز گفت: در استان تعداد 442 واحد تولید مرغ فعالیت می کنند وظرفیت جوجه ریزی آنها بیش از 10 میلیون قطعه است.

 

وی اضافه کرد: متاسفانه نبود زنجیره تولید از مهمترین مشکلات این بخش است که در صورت تامین تسهیلات لازم آمادگی داریم نسبت به احداث یک کشتارگاه در استان اقدام کنیم.

 

لشکری بیان کرد: با ایجاد سامانه میتوان مشکلات فعالان این بخش را بررسی و برای حل آنها اقدام کرد.

 

این فعال عرصه کشاورزی یادآورشد: تامین نهاده از دیگر چالش های مرغداران استان است که انتظار داریم این موارد با قیمت مناسب در اختیار فعالان تولید مرغ قرار گیرد.

 

لشکری خواستار استفاده مرغدران از مهلت شش ماه در پرداخت وام شد و گفت: بدلیل مشکلات ایچجاد شده در این بخش از استاندار درخواست می کنیم با استمهال شش ماهه تسهیلات دریافتی از سوی تولید کنندگان موافقت کنند تا بتوانیم سختی فشارهای ایجاد شده را تحمل کرده و به تولید باز گردیم.

 

باقری به نمایندگی از تولیدکنندگان شیلات نیز اظهارداشت: در استان قرار بود 9 سایت تولید ماهی به ظرفیت 9 هزار تن ایجاد شود که متاسفانه عملیاتی نشده است.

 

وی گفت: برخلاف تصور مسئولان در حال حاضر بخش شیلات کمترین مصرف آب را دارد و بویژه در منظقه شاهرود بدلیل ژئوپلوتیک منطقه شرایط بسیار خوبی برای مصرف آب رودخانه بدون کمترین ضایعات را داریم که امیدواریم مسئولان در این زمینه اقدام لازم را انجام دهند.

 

باقری یادآورشد: به ازای هر تن تولید ماهی می توانیم دو شغل پایدار ایجاد کنیم و انتظار داریم با رفع موانع و تسریع در راه اندازی سایت های تولید و پرورش ماهی در منطقه شاهرود زمینه ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی بهره برداران را مهیا کنند.

 

نجفیان به نمایندگی از فعالان صنایع تبدیلی هم گفت: نوع محاسبه قیمت بر اساس افت گندم منطقی نیست و باعث شده ماندگاری گندم و کیفیت آن بسیار کاهش پیدا کند و نان های پختشه شده نتواند در چند روز قابل استفاده باشد.

 

وی بیان کرد: بخشنامه های صادر شده در خصوص نحوزه ارزیابی کیفیت و قیمت گذاری برای خرید گندم قدیمی است و باید اصلاح شود تا کیفیت نان بالا برود.

 

این فعال عرصه کشاورزی یادآورشد: خرید گندم بایستی بر اساس فاکتورهای دیگری مانند وضعیت «زلونی» گندم خریداری شود و افت مفید و غیر مفید کنار گذاشته شود تا شاهد افزایش کیفیت گندم باشیم.

 

وی خواستار افزایش سقف تسهیلات پرداختی به فعالان کشاورزی شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *