معمولاً برای گرم‌کردن غذا آن را در مایکروویو می‌گذاریم. اگرچه گرم کردن غذا با مایکروویو امری عادی‌است اما بعضی غذاها را هرگز نباید در مایکروویو گرم کنید، چون سلامتی افراد را باخطر مواجه می کنند.

خوردن باقی‌مانده‌ی غذاها روشی سالم و اقتصادی است. اما گرم کردن بعضی غذاها خطرناک است. به ویژه اگر قبلاً در شرایط خوب (در ظرف دربسته و دمای مناسب) نگهداری نشده باشند.

برای بسیاری از این غذاها مشکل فقط گرم کردن آن ها با مایکروویو نیست، بلکه تغییراتی است که در دمای غذا از زمانی‌که آن را مصرف نمی کنید تا وقتی که دوباره گرم می‌کنید به‌وجود می‌آید.

1- قارچ

قارچ‌ها هرگز نباید در مایکروویو گرم شوند. قارچ‌ها بعد از اینکه گرم می‌شوند به‌علت ریزمغذی‌هایی که دارند می‌توانند باعث اختلال در کار معده شوند. پس بهتر است قارچ را در یک وعده مصرف کنید و برای بعد نگه ندارید. درصورتی‌که قارچ را در دمای اتاق رها کنید، ممکن است باکتری هم روی آن رشد کند.

 

2- سیب زمینی

گرم‌کردن سیب‌زمینی‌ که بعد از پخته‌شدن بار اول، در دمای اتاق سرد شده‌اند می‌تواند باعث مسمومیت غذایی شود. اگر بگذارید سیب‌زمینی‌ها در دمای اتاق سرد شوند ممکن است باکتری بوتولیسم در آن رشد کند، پس بهتر است اگر نمی‌خواهید سیب‌زمینی را بلافاصله بعد از پختن بخورید، آن را در یخچال قرار دهید. گرم‌کردن سیب‌زمینی بعد از سردشدن آن در یخچال، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

3- مرغ

گرم‌کردن دوباره‌ی مرغ اشکالی ندارد، اما اگر آن را در مایکروویو می‌گذارید مطمئن شوید که تا عمق آن کاملاً داغ می‌شود. گاهی اوقات مایکروویو همه‌جای غذا را یک‌دست گرم نمیکند. اگر مرغ کاملا ًپخته نشود، ممکن است بعضی باکتری‌ها روی آن باقی بماند.

 

4- برنج

اگر برنج در دمای اتاق سرد شده باشد، ممکن است حاوی باکتری‌هایی باشد که می‌توانند تقسیم و باعث مسمومیت غذایی شوند. گذاشتن برنج در مایکروویو نمی‌تواند این باکتری‌ها را از بین ببرد، پس بهتر است برنج فوراً خورده یا در یخچال قرار داده شود. در این صورت می‌توانید آن را دوباره گرم کنید.

 

5- غذاهای پر روغن

هر روغنی می‌تواند تا درجه‌ی خاصی از حرارت را تحمل کنند. اگر دمای روغن از این دما بالاتر برود، کف‌های سمی و مواد خطرناکی تولید می‌شوند که رادیکال‌های آزاد نام دارند و می‌‌توانند باعث بیماری‌هایی نظیر سرطان شوند. پس بهتر است از گرم‌کردن غذاهای چرب در مایکروویو خودداری کنید، چون ممکن است بیش‌ازحد داغ شوند و بسوزند.

 

6- شیر مادر

هرگز شیری را که می‌خواهید به نوزاد بدهید در مایکروویو گرم نکنید. به‌گزارش FDA امریکا، تحقیقات نشان داده‌ است که مایکروویو شیر و غذای بچه را به‌صورت ناهمگون گرم می‌کند و باعث به‌وجود‌آمدن نقاط داغ می‌شود که می‌تواند دهان و گلوی کودک را بسوزاند. برای اطمینان بیشتر، هر نوع شیری را که می‌خواهید به کودک بدهید، با روش بن‌ماری (حرارت دادن غیرمستقیم با بخار آب) روی اجاق گاز گرم کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *